هارد

هارد دیسک چیست و انواع هارد

segate 500

انواع هارد دیسک Hard Disk :

در کامپیوتر حکم حافظه ی بلند مدت برای ذخیره اطلاعات را دارد. یعنی وقتی اطلاعاتی بر روی آنها نوشته می شود در صورتی که نقص فنی برای هارد پیش نیاید می تواند همیشه بر روی آن باقی بماند و در هر لحظه ی دلخواه ، در دسترس قرار گیرد. در طول این سالها تکنولوژی ساخت هارد تغییرات زیادی کردهه و این قطعات در چند نوع کاملا مختلف ساخته و عرضه شده اند. آذر استوک در این مطلب سعی دارد تا بطور کاملا خلاصه و روان علاقمندان را با چند مورد مرسوم از انواع هارد دیسک Hard Disk آشنا کند .

درایو دیسک سخت (Hard Disk Drive) :

وسیله ای برای ذخیره سازی داده ها با امکان نوشتن و برداشتن اطلاعات روی صفحاتی سخت که سطح آن‌ها با موادی پوشش داده شده که بتوان داده‌ها را به طور مغناطیسی بر روی آن‌ها ضبط نمود. هارد دیسک ها در 2 نوع داخلی (اینترنال) و خارجی (اکسترنال) می باشد . هارد دیسک بهترین حافظه برای نگهداری اطلاعات است به شرطی که اطلاعات کاربری را بدانیم . هارد دیسک ها در 6 زمینه کاربرد دارند و باید بنا به استفاده کاربر انتخاب شوند.

اجزای داخلی هارد دیسک :

هارد دیسک دارای اجزاء مختلفی است که 4 جز عموما مورد خرابی و بحث می باشد که شامل :

پلتر : صفحه ذخیره ساز اطلاعات

پلتر صفحات مغناطیسی است که دارای مقاومت بالاست و به راحتی خراب یا شکسته نمی شود و چنانچه آسیب ببیند احتمال خرابی و حتی نابودی اطلاعات وجود دارد اغلب این خرابی ها که بصورت ایجاد خش روی پلتر است ، توسط هد صورت میگیرد.

هد : خواندن و نوشتن اطلاعات روی پلتر

هدها وظیفه خواندن/نوشتن اطلاعات را بروی این صفحات برعهده دارند تعداد این هد ها می تواند از یک تا چند عدد بر روی یک بازوی هد باشد فاصله سر هد 10 تا 25 میلینیوم اینچ با صفحه پلتر است پس نیاز به یک محیط پاک و عاری از گرد و غبار است تا به عملکرد خواندن و نوشتن هد آسیب نرساند ، از طرفی این هد ها بسیار ظریف و حساس به ضربه هستند . همانطور که گفته شد با توجه به فاصله بسیار کم آن به صفحه ذخیره ساز اطلاعات یک ضربه کوچک میتواند به هردو آسیب وارد نماید.

موتور : محل قرار گیری پلتر و چرخاندن دیسک

قطعه دیگری که در هارد دیسک ها مطرح است موتوری است که صفحات را به گردش در می آورد و تعیین کننده سرعت هارد دیسک است ، عموما سرعت این موتورها در هارد دیسک های معمولی 3600 تا 7200 دور در دقیقه و در دیسک های جدید بالاتر از 7200دور در دقیقه می رسد .

برد : رابط اتصال و انتقال اطلاعات – کنترل جریان به موتور و هد

هارد دیسک ها دارای ظرفیت بالایی هستند که تا 12 ترابایت هم رسیده اما به نسبت فلش و کارت حافظه بهتر است اما در مقایسه با حافظه های جامد یا SSD نسبت به سرعت بسیار پایین تر ولی از لحاظ ظرفیت بالاتر است نا گفته نماند هارد های SSD  گران تر و نبست به ضربه در صورت نشکستن حساس نیست.

بازیابی اطلاعات هارد دیسک:

اطلاعات پاک شده

اطلاعات ویروسی شده

اطلاعات قفل شده یا ویروس گروگان گیر

خرابی پارتیشن

خرابی فایل

پارتیشن حذف شده

اطلاعات ناپدید شده بطور ناگهانی

بالا نیامدن هارد دیسک یا عدم روشن شدن

روشن شدن هارد و عدم نمایش ظرفیت درست

روشن شدن هارد و عدم نمایش اطلاعات

روشن  شدن هارد و عدم شناسایی توسط مادربورد

بازیابی دیتابیس نرم افزار های حسابداری یا تحت شبکه

نواع هارد دیسک Hard Disk

هارددیسک ها از یک نوار (دیسک) گردان که با یک لایه مواد مغناطیسی پوشانده شده برای ذخیره ی اطلاعات استفاده می کنند. با این توضیح مشخص می شود که هارد دیسک ها برای کار کردن نیاز دارند تا با سرعت بسیار بالایی بچرخند. پس یکی از فاکتورهایی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید RPM ( Revolution per minute ) یاا همان دور در دقیقه است. (البته معمولا انواع بی سر و صداتر در اولویت قرار می گیرند) . در گذشته، گنجایش هارد دیسک ها بسیار محدود بود ولی امروزه با پیشرفتت تکنولوژی ساخت ، شاهد ظهور هارد هایی در سایز کوچکتر و ظرفیت بسیار بیشتر هستیم تا حدی که امروزه برای واحد آن ، از ترابایت استفاده می شود.

بطور کلی دو نسل از هارد دیسک ها ، وجود دارد :

• SATA Hard Disk

• IDE Hard Disk

این دو هارد دیسک که فقط تکنولوژی ساخت و اینترفیس آنها با هم متفاوت است از نظر ظاهری شبیه به یکدیگر بوده و فقط مدل SATA کمی کوچکتر از مدل IDE ساخته می شود.

IDE Hard Disk 

هارد دیسک های IDE با کابلهای 40-80 سیم و کانکتورهای پهن شناخته می شوند. این نوع حافظه که سالهای زیادی بعنوان مطرح ترین و پرمصرف ترین در بین کاربران بوده ، امروزه به دلیل شکست خوردن در رقابتِ سرعت از رقیب خود ، از بازار کنار گذاشته شده است. IDE مخفف عبارت Integratedd Drive Electronics است و اشاره به سبک انتقال اطلاعات از طریق کابل و رابط آن دارد. در این رابط (IDE) ، انتقال اطلاعات به صورت عملیات موازی انجام می شود.. اننقال اطلاعات بصورت موازی است و سرعت بالایی هم دارد و همین امر از جمله ویژگی هایی بود که آنرا سالیان سال بعنوان مطرح ترین استاندارد برای رابط هایی کامپیوترهای شخصی تبدیل کرده بود. پروسه ی انتقال موازی اطلاعات یعنی انتقال بیت های داده ، در طول مسیر یک رشته یا سیم ، بـا جهت عکس آن در رشته یا سیم دیگر .

این رابط با عناوین دیگری از جمله موارد زیر نیز شناخته می شود :

• ATA مخفف Advanced Technical Attachment

• PATA مخفف Parallel Advanced Technical Attachment

این رابط ها در ابتدا برای هارد دیسک ها درنظر گرفته شده بود ولی بعدها برای CD-ROM ها نیز استفاده شد. یکی از مشکلات اساسی برای کسانی که در حال Assemble کردن کامپیوترها بودند ، مرتب کردن و مرتب نگه داشتن فضای داخل کیس ها بود زیرا این کابلهای پهن فضای زیادی را بصورت نامنظم اشغال می کردند.

SATA Hard Disk

 

این نوع هارد دیسک از سیستم انتقال اطلاعات سری استفاده می کند. رابط های هارد ساتا برای اتصال درایوهای نوری و حافظه ها و انتقال اطلاعات بین آنها کاملا مناسب است. این رابط به مراتب سریعتر از نوع موازی یا همان ATA است. شاید این سوال در ذهن شما پیش بیاید که قاعدتاً سرعت نقل و انتقال اطلاعات موازی سریعتر از سریی است ولی چطور امکان دارد که در این مورد برعکس است ؟

جواب این سوال کاملا ساده است. در حالت موازی به دلیل مسیر رفت و برگشتی بیت های داده ، میدان مغناطیسی بسیار کمی بوجود می آید که تأثیر نامحسوسی بر روی سرعت می گذارد ولی در مدل سری این واقعه رخ نمی دهد یعنی با اصلاح کیفیت کابل و همچنین تغییر سبک ساخت آن ، این سرعت بالا تأمین شده است. این کابلها همانطور که در تصویر هم ملاحظه کردید دارای پهنای کمتر و رابط کوچکتر هستند حتی امروزه از قیمت مناسب تری نیز برخوردارند.

شاید در اینترنت سه نسخه مختلف از ساتا با نامهای SATA1 و SATA2 و SATA3 را ببنید. این نسخه های مختلف فقط در سرعت با یکدیگر اختلاف دارند که SATA3 طبق اظهار نظر کارشناسان سرعتی معدل 600 مگابایت برثانیه دارد که در مقایسه با ساتا نسخه 11 ، چهار برابر بیشتر است.

مصرف کمتر برق ، سرعت بالاتر، حجم کمتر و بطور کلی کارامدی بیشتر از مزیتهای هارد دیسک های ساتا نسبت به IDE است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *